Syyskokous valitsee 14.11. Vihreiden Naisten hallitukseen kolme varsinaista jäsentä ja viisi varajäsentä erovuoroisten tilalle. Kaikki erovuoroiset voivat sääntöjen mukaan asettua uudelleen ehdolle.

Hallitus ohjaa kokouksissaan yhdistyksen toimintaa, taloutta, päättää yhteisistä linjauksista, vaaleista ja koordinoi strategian toimeenpanoa.

Vihreiden Naisten hallitus on ponnahduslauta, verkostoitumis-, luottamus- ja vaikuttamispaikka. Luottamustehtävä edellyttää sitoutumista, sekä politiikan ja tasa-arvoasioiden tuntemusta. Toivomme hakijoilta yhteistyökykyä, feministisiä arvoja ja paloa muuttaa maailmaa.

Kullekin hallituksen jäsenelle valitaan henkilökohtainen varajäsen, joka korvaa virallista jäsentä tämän ollessa estynyt. Lisää yhdistyksen säännöistä löydät täältä.

Kaikki Vihreiden Naisten tapahtumat noudattavat turvallisemman tilan politiikkaa, eli ovat syrjinnästä vapaita tiloja, joissa ei suvaita rasismia, seksismiä, vamman, iän tai terveydentilan perusteella syrjimistä (ableismia), trans- eikä homofobiaa niiden laajassa merkityksessä. Lue lisää täältä.

Hakuohjeet

Hakemukset lähetetään viimeistään maanantaina 9.11 klo 12 osoitteeseen naiset@vihreat.fi otsikolla HALLITUSHAKU. Voit lähteä ehdolle kokouksessakin, mutta silloin et ehdi saada esittelyäsi äänivaltaisille kokousedustajille jaettavaan kansioon.

Kerro hakemuksessa, haetko a) varsinaiseksi jäseneksi vai b) varajäseneksi.
Liitä hakemukseen max 90 sekunnin videohakemus.

Vastaa videolla seuraaviin kysymyksiin:

  • Haen Vihreiden Naisten hallitukseen, koska…
  • Asia, johon haluaisin vaikuttaa Vinan hallituksessa on …

Lisätietoja:

Kysymyksiin hallituspaikkojen hausta vastaa pääsihteeri Sirpa Hertell sirpa.hertell@vihreat.fi, 050 5666 818.