Vihreät Naiset ry on Vihreän liiton naisjärjestö. Yhdistämme vihreästi ajattelevat naiset sekä rohkaisemme heitä toimimaan feministisen ja vihreän maailman puolesta. Olemme vihreän feminismin rohkea arvojohtaja, vaikuttaja ja asiantuntija sekä koti jokaiselle vihreästi ajattelevalle naiselle.

Etsimme toimistollemme järjestö- ja viestintäsuunnittelijaa. Suunnittelijana tuet Vihreiden naisten neljäntoista paikallisjärjestön toimintaa feministisen politiikan teossa ja vaikuttavuuden kehittämisessä. Vastaat yhdistyksen jokapäiväisestä viestinnästä ja vaalikampanjoiden toimeenpanosta, innostat paikallistoimijoitamme, koordinoit koulutuksiamme ja osallistut puoluetoiminnan kehittämiseen yhdessä mahtavien kollegoiden kanssa Vihreiden puoluetoimistolla.


Saat energiaa ihmisten kohtaamisesta. Olet kotonasi järjestäessäsi verkko- tai livetapahtumia sadoille tai tuhansille osallistujille, navigoit ketterästi sosiaalisen median aallokossa etkä pelkää uusien kehittämisideoiden ehdottamista. Sinulla on aktiivinen ja oma-aloitteinen työote ja hyvät tiimitaidot.

Suunnittelijana tehtäviisi kuuluu myös monialaiseen tasa-arvotyöhön osallistuminen niin kotimaassa kuin kansainvälisestikin. Lähiesihenkilönäsi työskentelee pääsihteeri, joka vastaa yhdistyksen strategisten tavoitteiden toteutumisesta, talouden hallinnasta sekä hallitustyöskentelyn johtamisesta.

Suunnittelijalta toivomme:

  • Paloa tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämiseen
  • Feministisen politiikan tuntemusta
  • Viestinnän osaamista ja ymmärrystä politiikan ja vaikuttamisen maailmasta
  • Kokemusta kampanjoinnista tai laajojen projektien hallinnasta
  • Oma-aloitteisuutta, huumorintajua ja vihreää arvomaailmaa
  • Yleisimpien toimisto-ohjelmien käyttötaitoja
  • Valmiutta työskennellä tarvittaessa myös iltaisin ja viikonloppuisin
  • Opintoja, jotka ovat valmistaneet sinut juuri tähän tehtävään

Arvostamme:

  • Graafisen suunnittelun ja taittotyökalujen hallintaa
  • Valokuvaustaitoja

Työpaikka sijaitsee Helsingissä Vihreiden puoluetoimistolla. Palkka määräytyy Vihreät rp:n työehtosopimuksen mukaisesti. Peruspalkka ilman lisiä on 3218 €/kk.

Työaika on 35 tuntia viikossa. Koeaika on 4 kuukautta. Työsuhde on vakituinen ja alkaa sopimuksen mukaan.


Lähetä hakemus ja ansioluettelo 7.2.2023 mennessä osoitteeseen naiset@vihreat.fi.  Haastattelut järjestetään ma 13.2. Helsingissä.

 

Kysymyksiin vastaa:
Pääsihteeri Taru Anttonen, 040 514 9333